Wielu Wielkopolan zastanawia się obecnie jak będzie wyglądała ich przyszłość po węglu we wschodniej części regionu. Patrzą w nią z nadzieją, ale też pełni obaw. 27 stycznia, mieszkanki i mieszkańcy Wielkopolski Wschodniej będą mieli szansę wpłynąć na to, jak będzie wyglądała transformacja ich regionu.
Pracujesz, mieszkasz lub uczysz się w Wielkopolsce Wschodniej? Nie pozwól, aby decyzje o rozwoju twojego regionu zapadały bez Ciebie. Martwisz się o to, co będzie po zamknięciu kopalni węgla brunatnego? Chcesz dobrej przyszłości dla siebie lub twoich dzieci w regionie? Masz własny pomysł na zmiany? W takim razie Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne jest wydarzeniem, na którym nie powinno cię zabraknąć. To ważne, by decydenci usłyszeli wreszcie co myślą i czego chcą mieszkańcy. Twoje zdanie będzie brane pod uwagę przy wyznaczaniu kierunków rozwoju i rozwiązywaniu problemów w regionie. Na Wysłuchaniu z pierwszej ręki dowiesz się jakie plany wobec twojego regionu mają wojewódzki urząd marszałkowski, samorządowcy różnych szczebli oraz rząd, w którego imieniu przemówią przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
27 stycznia zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Wielkopolski Wschodniej oraz wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w Obywatelskim Wysłuchaniu Publicznym dotyczącym przyszłości Wielkopolski Wschodniej. Twój głos może przyczynić się do sukcesu regionu. Każda opinia przedstawiona podczas wysłuchania publicznego jest istotna i stanowi cenną informację zwrotną od mieszkańców, którzy są najważniejszymi uczestnikami procesu sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej – mówi Magdalena Bartecka z Polskiej Zielonej Sieci, współorganizatora Obywatelskiego Wysłuchania Publicznego.
Wysłuchanie Publiczne odbędzie się online i jest pierwszym takim wydarzeniem, podczas którego mieszkanki i mieszkańcy oraz przedstawiciele różnych środowisk mogą wyrazić swoje opinie, rekomendacje i obawy na temat przyszłości Wielkopolski Wschodniej. Przedstawienie swojej opinii jest bardzo mile widziane, ale oczywiście nie jest obowiązkowe. Możesz zapisać się tylko po to, by zdać pytanie na czacie, posłuchać wypowiedzi innych i zdobyć więcej rzetelnych informacji. W Wysłuchaniu udział wezmą przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, odpowiedzialni za proces sprawiedliwej transformacji i stworzenia wieloletniej strategii rozwoju powiatów konińskiego, tureckiego, kolskiego i słupeckiego.
Więcej o Wysłuchaniu: http://sprawiedliwa-transformacja.pl/o-wysluchaniach/
W Wysłuchaniu można wziąć udział jako “Mówca”, wyrażając krótko swoją opinię lub jako “Widz”, biorąc udział bez zabierania głosu. Do przygotowania swojej wypowiedzi jako “Mówca”, można skorzystać z określonych dokumentów strategicznych powstałych w regionie, ale nie jest to niezbędne. Można również przygotować swoją wypowiedź na bazie własnej wiedzy i doświadczenia. Jeżeli podczas wydarzenia usłyszysz coś, co cię zaciekawi, zainspiruje lub zbulwersuje i z “Widza” zapragniesz przeistoczyć się w “Mówcę”, to również przewidujemy taką możliwość. Pamiętaj jednak, że ogranicza nas czas, więc jeżeli czujesz, że chcesz wyrazić swoją opinię, to najlepiej od razu zarejestruj się w charakterze “Mówcy”.
Dodatkowo, warto przeczytać, jakie atuty i kierunki rozwoju regionu będą brane pod uwagę. Poniższe dokumenty mogą służyć jako źródła inspiracji do formułowania własnych pomysłów. Z nich również dowiesz się, czym dokładnie jest “sprawiedliwa transformacja”:
- Diagnoza strategiczna Wielkopolski Wschodniej,
- Koncepcja Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej,
- Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej
Twój głos będzie istotnym uzupełnieniem “Diagnozy strategicznej Wielkopolski Wschodniej”. Stanie się też podstawą do kolejnych, ważnych dla rozwoju regionu, dokumentów: analizy wewnętrznego zróżnicowania społeczno-gospodarczego Wielkopolski Wschodniej oraz nowej “Strategii Rozwoju Wielkopolski Wschodniej do 2040 r.”, której przyjęcie planowane jest w III kw. 2022 r.
Zapisz się, wysłuchaj innych i wyraź swoją opinię. Twój region Cię potrzebuje!
Wydarzenie organizowane jest przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć w partnerstwie z ARR Transformacja Sp. z o.o., Agencją Rozwoju Regionalnego S.A w Koninie, Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych i Instytutem Zielonej Przyszłości.
Wysłuchanie jest częścią projektu “RegENERate:Mobilising Regions for Energetic Re-development and Transformative NECPs”, realizowanego przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Life.