Polska Zielona Sieć wystartowała z drugim sezonem podcastów. Tym razem przed mikrofonem zasiedli eksperci od sprawiedliwej transformacji, zielonych kołnierzyków i unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Na kanale dostępny jest już premierowy odcinek „Regiony węglowe: co dalej?”. Na pytania prowadzącej Karoliny Skórki odpowiada Mateusz Kowalik, który w Polskiej Zielonej Sieci pracuje przy projekcie dotyczącym sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej.
Posłuchaj rozmowy: https://open.spotify.com/
Na jakim etapie jest proces transformacji energetycznej w Wielkopolsce Wschodniej? – Od lat systematycznie spada liczba pracowników zatrudnianych przez kompleks elektrowni i kopalni – mówi Mateusz Kowalik z Polskiej Zielonej Sieci. – To efekt zmian, które zapoczątkowało porozumienie z 2019 roku. Kilkadziesiąt podmiotów publicznych, prywatnych i pozarządowych zadeklarowało wtedy współpracę na rzecz sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej – dodaje ekspert. – Kolejnym ważnym krokiem było objęcie regionu Funduszem Sprawiedliwej Transformacji. Dzięki temu w ciągu najbliższych kilku lat do Wielkopolski Wschodniej trafi ok. 400 milionów euro na projekty transformacyjne – wyjaśnia Mateusz Kowalik.
Z dodatkowymi środkami duże nadzieje wiążą przedsiębiorcy z regionu. Przewidują, że nowe inwestycje mogą zwiększyć konkurencyjność firm z Wielkopolski Wschodniej. – Przedsiębiorcy są bardzo świadomi unijnych trendów, polegających na obniżaniu śladu węglowego. Jeśli firmy będą działać w oparciu o zieloną energię to staną się bardziej atrakcyjne zarówno dla swoich klientów, jak i dla partnerów biznesowych – tłumaczy Mateusz Kowalik, powołując się na raport „Sprawiedliwa transformacja Wielkopolski Wschodniej w oczach przedsiębiorców”.
Przeczytaj najnowszy raport Polskiej Zielonej Sieci o Wielkopolsce Wschodniej: https://zielonasiec.pl/wp-