Bioróżnorodność, ochrona rzek oraz zasada DNSH (nie czyń poważnych szkód dla środowiska i klimatu). To tylko niektóre z tematów jakie poruszyliśmy na spotkaniu “Europejski Zielony Ład – plenerowe warsztaty dla organizacji pozarządowych”. Jak podkreślił Krzysztof Mrozek z Polskiej Zielonej Sieci (PZS), współorganizator wydarzenia, ważnym elementem warsztatów była refleksja nad rolą organizacji pozarządowych w realizacji polityki klimatycznej.
– Zajmując się energią i klimatem na co dzień, mamy nawyk mówienia o zielonej transformacji skrótami: EZŁ, FF55, DNSH. Nic dziwnego, że czasem nasz przekaz jest niezrozumiały. Dlatego też spotkaliśmy się w gronie organizacji pozarządowych – nie tylko „zielonych” – żeby porozmawiać i pogłębić wiedzę nt. Europejskiego Zielonego Ładu i jego faktycznego znaczenia dla Polski i Polaków – mówi Krzysztof Mrozek z Polskiej Zielonej Sieci. – Ważnym elementem warsztatów była refleksja nad rolą organizacji pozarządowych w realizacji polityki klimatycznej i energetycznej oraz w monitorowaniu funduszy europejskich – dodaje ekspert z PZS-u.
Wydarzenie organizowane w Oczyszczalni Miejsce pod Warszawą w dniach 19 i 20 lipca było dedykowane organizacjom pozarządowym skupionym na Europejskim Zielonym Ładzie (EZŁ) i Funduszach Europejskich. Jego celem było dostarczenie i uporządkowanie wiedzy na temat funduszy UE i ich zgodności z EZŁ. Tematy warsztatów obejmowały: pakiet legislacyjny Fit for 55, System Handlu Emisjami (ETS), jego reformę (w tym ETS2) oraz rolę organizacji pozarządowych w komitetach monitorujących.
Warsztaty poprowadzili:
Marcin Korolec – przewodniczący Instytutu Zielonej Gospodarki, były minister środowiska
Krzysztof Smolnicki – przewodniczący Fundacji EkoRozwój, Koalicja Ratujmy Odrę
Marta Wiśniewska – przewodnicząca Fundacji Greenmind, Koalicja Ratujmy Rzeki, inżynier hydrolog
Krzysztof Mrozek – specjalista ds. funduszy europejskich, Bankwatch/Polska Zielona Sieć
Bartosz Kwiatkowski – prawnik, Fundacja Frank Bold
Izabela Zygmunt – przedstawicielka Komisji Europejskiej w Polsce
Paweł Wiejski – analityk Instytutu Zielonej Gospodarki
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach the Citizens’ Observatory for Green Deal Financing project, finansowanego przez European Education and Culture Executive Agency (EACEA).