Co to jest efektywność energetyczna? Gdzie szukać nowych rozwiązań dla naszych domów i budynków użyteczności publicznej? Jak praktycznie modernizować i skąd wziąć na to pieniądze?
Odpowiedzi na te i na inne pytania mogli znaleźć uczestnicy dwóch pierwszych webinariów z efektywności energetycznej i modernizacji, które odbyły się 7 i 8 kwietnia. Dwa pierwsze webinaria mamy już za sobą, na trzecie, dotyczące rynku pracy można się jeszcze zapisać tutaj.
Dzień 1
Pierwsze spotkanie, z 7. kwietnia, dotyczyło przede wszystkim termomodernizacji w praktyce, przykładom jak może to działać.
Istotne jest przy tym zdanie sobie sprawy czym jest efektywność energetyczna. Filip Walkowiak, jeden z uczestników warsztatów i architekt definiuje ją prosto: jako o stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania przy jednoczesnym, możliwie najniższym zużyciu energii przez ten budynek.
Maciej Lum, doradca energetyczny i specjalista od termomodernizacji, definiuje termomodernizację w dwóch wymiarach: szerokim oraz praktycznym: – W ujęciu szerokim, pod pojęciem termomodernizacji rozumiemy krajowy plan działań, dotyczący poprawy efektywności energetycznej w Polsce, zgodny z unijnymi dyrektywami i polską ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów. W ujęciu praktycznym to po prostu wszelkie działania, zmierzające do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na ciepło i oszczędności energii.
Ostatnie dwie dekady to szybki rozwój technik budowlanych. Szczelność ścian i dachów mocno poszła do przodu. Do 40 proc. ciepła ucieka z budynków przez system wentylacyjny. Dlatego coraz ważniejszym jest, żeby rozwiązania w nim zastosowane były jak najbardziej efektywne. – Wiele osób z branży twierdzi, że nie da się zaprojektować dobrego budynku, bez zastosowania wentylacji sterowanej mechanicznie z odzyskiem ciepła. Dlatego, że wskaźniki wymagane prawnie, przy standardowym budownictwie, są w innym wypadku trudne do dotrzymania – mówi Maciej Lum.
W przypadku budynków już stojących, kluczową kwestią termomodernizacyjną jest audyt energetyczny budynku. Taki kompleksowy audyt powinien zawierać następujące elementy:
- sprawdzenie instalacji zużywających energię, ocenę właściwości cieplnych budynku oraz określenie, jaka jest charakterystyka energetyczna budynku;
- sprawdzenie na jakie sposoby można zmniejszyć zużycie energii;
- ocenę opłacalności każdej z metod;
- wskazanie, które z nich są odpowiednie dla danego budynku
Dzięki kompleksowemu audytowi energetycznemu budynku wiemy, jaki rodzaj termomodernizacji powinniśmy wybrać. Poznamy też jego koszt, zysk, czas zwrotu kosztów i inne ekonomiczne wskaźniki opłacalności. – Audyty energetyczne są wyceniane indywidualnie. Kwoty wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych i przeważnie uzależnione są od wielkości budynku – dodaje doradca energetyczny, Maciej Lum.
Obok wyżywienia (15-20 proc. średnich wydatków gospodarstwa domowego), koszty użytkowania energii (12 proc.) są jednymi z największych obciążeń w domowym budżecie. Zatem odpowiedź na podstawowe pytanie, czy warto inwestować w termomodernizację i efektywność energetyczną jest jasna: warto! Korzyści z niej wynikające, to nie tylko zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię, a co za tym idzie niższe rachunki, ale również zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz poprawa jakości powietrza, którym oddychamy my, nasze dorastające dzieci, czy starzejący się rodzice. Ponadto działania termomodernizacyjne podnoszą bezpieczeństwo budynków, zwiększają ich trwałość, a nawet poprawiają estetykę… – Modernizację cieplną budynku można również wykorzystać do poprawy walorów architektonicznych budynków. Świetnym przykładem jest termomodernizacja Centrum języka i kultury chińskiej UJ – uważa architekt Filip Walkowiak.
Cały wywiad z Filipem Walkowiakiem ukaże się już w czwartek (15.04) na stronach Polskiej Zielonej Sieci, natomiast pełne nagranie z pierwszego webinarium znajdziecie pod tym linkiem:
Znajdziecie tam dużo szczegółowych informacji na temat technik i trendów modernizacyjnych oraz praktyczne porady naszych fachowców, którzy są prawdziwą krynicą wiedzy w tym temacie.
Dzień 2
Wbrew obiegowej opinii o pieniądzach rozmawiają wszyscy, także damy i dżentelmeni. Dlatego właśnie pieniądzom i finansowaniu modernizacji cieplnej poświęciliśmy druge webinarium.
Podstawowym programem, w ramach którego zwykły obywatel może zwrócić się o pomoc w dofinansowaniu termomodernizacji domu, to program Czyste Powietrze. Program działa od dwóch lat i nie jest pozbawiony poważnych mankamentów.
– Niestety na samym początku program ten „zamordowano” w sensie biurokratycznym. Na odbiorców końcowych programu, na obywateli, nałożono zbyt wiele wymagań. Wnioski były trudne i miały niezliczoną ilość załączników. Całe szczęście wszystko zaczyna iść w dobrym kierunku: program uproszczono, wnioski są łatwiejsze do wypełnienia i można składać je w formie elektronicznej. Kolejne wersje programu korygują pierwotne błędy.– mówi Maciej Lum, doradca energetyczny.
W ramach Czystego Powietrza właściciele budynków jednorodzinnych mogą ubiegać się o środki na wymianę źródła ciepła, na takie które spełnia wymagania programu. Ponadto mogą starać się o pieniądze na instalację wentylacji mechanicznej, docieplenie, oraz wymianę okien i drzwi.
Dotacja podstawowa programu to 30 proc. W przypadku rodzin o niskim dochodzie na osobę (1960 PLN) może być ona podwyższona do 60 proc. Limit dochodu dla uczestników programu to 100 tys. złotych. Program Czyste Powietrze nie dotyczy budynków wielorodzinnych i nowowybudowanych.
Inne źródło finansowania wydatków dla osób fizycznych na termomodernizację to realizowany przez gminy, rządowy program Stop Smog. Jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą też ubiegać się pożyczkę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska.
Więcej szczegółów o tych, i o innych źródłach finansowania zwiększania efektywności energetycznej budynków znajdziecie w wideorelacji z drugiego dnia webinariów:
Perspektywę lokalną na warsztatach przedstawiła Kornelia Walczak z Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie:
– Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, posiadające siedzibę, oddział lub stałe miejsce działalności na terenie Wielkopolskiego, i które chcą zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko, mogą ubiegać się o Pożyczkę EKOenergetyczną. Jest ona niskooprocentowana, a warunki spłaty dogodne.
Pożyczką można finansować m.in. przedsięwzięcia, zmierzające do poprawy efektywności energetycznej w zakresie odzyskiwania energii, modernizację lub wymianę urządzeń wykorzystywanych w procesach przemysłowych, wymianę źródeł ciepła na bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne.
Dzień 3
Tych z Państwa, których interesuje powyższa tematyka, zapraszamy na trzeci dzień warsztatów online, już w czwartek, 15. kwietnia. Miejsca jeszcze są, a zapisywać można się już tutaj.
Tematem dnia trzeciego będzie rynek pracy tworzący się wokół zwiększania efektywności energetycznej budynków i termomodernizacji. To szczególnie istotne w kontekście Wielkopolski Wschodniej i innych obszarów górniczych, które szukają pomysłu na przebranżowienie tysięcy ludzi z zamykanych kopalń i elektrowni. Linki do nagrań z dwóch poprzednich dni poniżej:
Dzień 1
Dzień 2
Spotkanie organizują Polska Zielona Sieć, Instytut Zielonej Przyszłości oraz European Climate Initiative (EUKI). Warsztaty nie byłyby możliwe, gdyby nie współpraca Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, a także samorządowców i ekspertów z Wielkopolski Wschodniej. Termomodernizacja tego regionu jest głównym tematem webinarium, choć wnioski z niego płynące, są jak najbardziej uniwersalne i do zastosowania na terenie całej Polski.