Chłodny dzień z książką w ręku i kubkiem gorącej herbaty? Czemu nie! Z taką inicjatywą wyszły władze Rybnika, które wykorzystują instytucje kultury, aby ogrzać zmarzniętych mieszkańców miasta. Wykluczenie energetyczne będzie też tematem warsztatów organizowanych przez Polską Zieloną Sieć w Rybniku i Gliwicach, które odbędą się się 11 i 12 stycznia br.
Informację o warsztatach możesz znaleźć >>> TUTAJ
Dla zainteresowanych warsztatami w Rybniku >>> FORMULARZ REJESTRACYJNY
Dla zainteresowanych warsztatami w Gliwicach >>> FORMULARZ REJESTRACYJNY
Ciepło dla seniora
Pomysł na akcję “ogrzej się kulturą” narodził się spontanicznie. Drożyzna i ubóstwo było tematem spotkania dyrektorów instytucji kultury w Rybniku, na którym zastanawiano się co zrobić, aby pomóc ludziom przeżyć zimę w względnym komforcie, a przy okazji zainteresować kulturalną ofertą miasta.
– Chcemy stworzyć warunki, w których ludzie starsi będą mieli możliwość pójść do miejsca, w którym będzie ciepło i spędzić ten czas w sposób twórczy. Nasze instytucje kultury były termomodernizowane. Będziemy tam utrzymywać komfortową temperaturę – mówił w rozmowie z Polską Zieloną Siecią Wojciech Świerkosz, wiceprezydent Rybnika.
Dla zmarzniętych mieszkańców czekają wydzielone pomieszczenia. Można usiąść, wypić herbatę, porozmawiać …zatopić się w lekturze lub w swoich pasjach. Władze miasta mają nadzieję, że uda się połączyć dwa w jednym. Zapewnić mieszkańcom komfort i zarazem rozbudzić pasję oraz twórczą ciekawość. – Pandemia, nie tylko w Rybniku, zniszczyła nawyk chodzenia do miejsc kultury, ta inicjatywa ma szansę choć trochę odmienić ten trend – dodał Świerkosz.
W akcji biorą udział przede wszystkim rybnickie domy kultury oraz biblioteki. – Biblioteka ma najłatwiej, bo ona statutowo wszystkie usługi ma bezpłatne. W związku z akcją “Ogrzej się kulturą” złagodziliśmy nasz regulamin i do korzystania z usług nie trzeba się rejestrować – mówi pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku.
Plaster zamiast leczenia
– Z jednej strony tego rodzaju inicjatywy cieszą, bo są dowodem na żywe zainteresowanie instytucji samorządowych podnoszeniem jakości życia obywateli, zwłaszcza seniorów, którzy ze względu na stan zdrowia oraz portfela są grupą, która najbardziej odczuje skutki kryzysu i związanego z nim wzrostu cen energii – podkreśla Joanna Krawczyk z Polskiej Zielonej Sieci. Jak podkreśla ekspertka to tylko “kropla w morzu potrzeb i zaledwie niewielki kroczek w kierunku rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego, które dotyka ok. 10% Polek i Polaków”. – Raczej przypomina on naklejenie plastra na ranę niż prawdziwe, mądre leczenie – powiedziała Krawczyk.
Niestety w związku ze wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 w naszym wciąż uzależnionym od węgla kraju “chorych” będzie przybywać. Nie pomogą doraźne interwencje w postaci dopłat do rachunków za prąd i gaz czy pomoc w zakupie opału. Pomagać trzeba mądrze – najlepiej zapobiegać niż leczyć. Jak więc powinna wyglądać “energetyczna” profilaktyka?
Z tym pytaniem całkiem niedawno, bo jesienią poprzedniego roku, zmierzyli się Paneliści i Panelistki pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego pod nazwą “Narada obywatelska o cenach energii”. Wraz z ekspertami wystawili klarowną receptę (raport z panelu na stronie: https://naradaoenergii.pl/)
Naszym zdaniem jej najważniejsze punkty to:
- W celu uniknięcia dalszych wzrostów cen energii – rozwój rozproszonej energetyki prosumenckiej opartej na odnawialnych źródłach energii oraz umożliwienie szerszego działania wspólnotom energetycznym (nadal nie jest to możliwe na terenach miejskich),
- ogólnodostępne doradztwo energetyczne, najlepiej w postaci “jednego okienka”, gdzie będzie można załatwić wszystkie kwestie związane z poprawą efektywności energetycznej budynków.
- Wspieranie lokalnych, zarówno obywatelskich jak i samorządowych, rozwiązań na rzecz przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu.
Jak widać rybnicka inicjatywa “ogrzej się kulturą” wpisuje się w punkt trzeci “planu leczenia”. Można by się zastanowić jak wzbogacić go o kolejne rozwiązania. Być może prócz ciepłej atmosfery, herbaty, miłego towarzystwa i kreatywnych zajęć będzie można także spotkać się z doradcą energetycznym? Albo wziąć udział w warsztatach dotyczących oszczędzania energii? A może lokalna biblioteka stanie się miejscem integracji i spotkań lokalnej społeczności, która zdecyduje się powołać do życia spółdzielnię energetyczną? Jak się ludzie spotykają to zawsze jest nadzieja na ciekawe pomysły.
Bezpłatne warsztaty z ubóstwa energetycznego
Polska Zielona Sieć zaprasza Państwa na bezpłatne warsztaty 11 stycznia w Rybniku w Bussines Center Żorska 14 i 12 stycznia w Gliwicach w Starej Szwajcarii, ul. Łabędzka 6. Warsztaty odbywają się w godzinach 10.00 – 14.00.
Zakres tematyczny:
- Czym jest ubóstwo energetyczne i jak je ograniczyć?
- Jeśli nie węgiel to co? Transformacja energetyczna i jej skutki – zagrożenia i szanse dla grup objętych ubóstwem energetycznym;
- Jak oszczędzić energię wspólnie? Korzyści ze wspólnego działania w obrębie sąsiedzkiego działania, w spółdzielni mieszkaniowej, w gminie, przykłady działań;
- Jak poprawić efektywność energetyczną naszych budynków
- Jak zadbać o energooszczędne urządzenia w naszych domach
Wśród prelegentów będzie m.in. Tomasz Marzec, ekspert z zakresu prawa odnawialnych źródeł energii, które opowie o zyskujących w Polsce na popularności spółdzielniom energetycznym. W spotkaniu wezmą także udział Szymon Liszka i Sabina Kozińska z Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE).
Udział w warsztatach jest bezpłatny!