Podczas warsztatu dowiemy się:
- Czym jest DNSH i zasada „zanieczyszczający płaci”
- Jak te zasady są stosowane w praktyce oraz co oznaczają dla beneficjentów funduszy unijnych
- Jakie praktyczne kroki trzeba podjąć, aby inwestycje beneficjentów w ramach funduszy UE były zgodne z tymi zasadami
- Jakie są dobre praktyki stosowania DNSH i zasady „zanieczyszczający płaci” na poziomie europejskim, regionalnym i krajowym
Szczegółowa agenda spotkania:
10:00 – 10:30
Wstęp o sprawiedliwej transformacji na Śląsku
Kamil Szewczyk10:30 – 12:00
Nie czyń szkód – wdrażanie unijnego prawa ochrony środowiska w praktyce
dr Wojciech Szymalski, Weronika Woźniak12:00 – 12:30
Przerwa kawowa12:30 – 14:00
Jeśli szkodzisz, to płać – wdrażanie unijnego prawa ochrony środowiska w praktyce
dr Wojciech Szymalski, Weronika Woźniak14:00 – 14:30
Obiad
Warsztat poprowadzą:
Dr Wojciech Szymalski – prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju. Od ponad 20 lat zajmuje się ochroną środowiska, klimatu, zrównoważonym transportem i rozwojem regionalnym w organizacjach pozarządowych. Były członek mazowieckiej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko i Rady Warszawskiego Transportu Publicznego. Od 2014 roku członek komitetów monitorujących fundusze europejskie – obecnie członek KM FENIKS, FENG i FE Mazowsze. Doradca paneli obywatelskich w Krakowie, Warszawie i Rzeszowie. Autor publikacji i artykułów, w tym naukowych, oraz analiz, strategii, planów i programów dla samorządów i innych instytucji publicznych. Redaktor portalu chronmyklimat.pl. Koordynator projektów z funduszy takich jak np. LIFE.
Weronika Woźniak – specjalistka ds. promocji Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku stosunki międzynarodowe – dyplomacja. Od ponad 5 lat aktywistka klimatyczna Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Twórczyni kampanii prasowych oraz działań w social media dotyczących ochrony klimatu i środowiska. Współpracowała wcześniej m.in. z Greenpeace Polska oraz Forum Energii.
Aby wziąć udział w warsztacie, należy wypełnić formularz znajdujący się pod tym linkiem: https://forms.gle/mzsVdGp8TKFBDpVY7
Podczas spotkania będą odbywać się dyskusje moderowane z uczestnikami. Jeśli w swojej codziennej pracy dotyczącej problematyki adaptacji miast do zmian klimatu spotkali się Państwo ze specyficznymi problemami, bardzo prosimy o przesłanie pytań, aby nasi eksperci mogli przygotować się do udzielenia odpowiedzi. Ponadto zachęcamy Państwa do zapraszania na nasz warsztat innych potencjalnie zainteresowanych.
Warsztat realizowany jest w ramach projektu „Regionalne Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 (ROPT 2.0)”.
- Okres realizacji projektu: 01.04.2024 – 31.12.2026
- Wartość projektu: 11.420.126,06 PLN, w całości dofinansowany z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
- Lider projektu: Województwo Śląskie