Webinarem, który odbył się w poniedziałek, 11 marca br., zakończyliśmy 2-częściowy blok wydarzeń online, poświęconych Społecznemu Funduszowi Klimatycznemu. Pierwsza część miała miejsce w styczniu i stanowiła wprowadzenie do tematu. Przedstawiliśmy tam kontekst polityki klimatycznej UE, wyjaśnienie założeń Funduszu oraz przewidywany przez nas proces prac nad jego projektowaniem, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału dla partycypacji społecznej.
Drugi z webinarów, zatytułowany „Niskoemisyjne budynki dla wszystkich – jak wykorzystać Społeczny Fundusz Klimatyczny?” – był natomiast poświęcony jednemu z obszarów, których planowany SFK będzie dotyczył. Nowy system ETS2, w odpowiedzi na który pojawia się Społeczny Fundusz Klimatyczny, obejmie emisje generowane w budownictwie, w związku z czym to użytkownicy poniosą ostateczne koszty emisji gazów cieplarnianych generowanych przez budynki, które użytkują. Dlatego też, podczas marcowego wydarzenia, rozmawialiśmy bardziej szczegółowo o transformacji, która musi się w Polsce dokonać w odniesieniu do budownictwa i systemów ogrzewania/chłodzenia.
Partnerem w organizacji webinaru było Stowarzyszenie Fala Renowacji, czyli międzysektorowa grupa ekspercka zajmująca się zagadnieniami związanymi z efektywnością energetyczną budynków. Ekspertka Stowarzyszenia, Pani Aleksandra Stępniak, przedstawiła temat renowacji budynków jako przykład długofalowego działania, które powinno być finansowane w ramach SFK. W pierwszej kolejności, ekspertka tłumaczyła na czym będzie polegał wprowadzany przez UE system ETS2 i jak przełoży się on na koszty ponoszone przez konsumentów. Przedstawiła sytuację obecną w zakresie stanu i energochłonności budynków, postulowane scenariusze w zakresie ich renowacji oraz korzyści, jakie całe społeczeństwo odniesie z kompleksowej poprawy efektywności energetycznej budynków w Polsce. Prezentację zakończył temat możliwego powiązania źródeł finansowania tych działań, jako że oprócz SFK do dyspozycji są również środki z funduszy unijnych (w tym KPO) oraz przychody z systemów ETS i ETS 2.
Po części prezentacyjnej, pojawiły się liczne pytania i komentarze od uczestników webinaru. Odnotowaliśmy obecność przedstawicieli firm i stowarzyszeń z branż budowlanych, którzy komentowali szanse i ryzyka dla zakładanych celów. Prowadząca webinar Aleksandra Krugły, ekspertka fundacji Habitat for Humanity Poland, zwracała też uwagę na kontekst ubóstwa energetycznego powiązanego z kondycją budynków mieszkalnych oraz zainstalowanymi w nich źródłami ogrzewania. Tym samym, wydarzenie w bardzo kompleksowy i profesjonalny sposób odniosło się do poruszanego obszaru i potencjału jego zagospodarowania w Społecznym Planie Klimatycznym, który będzie opisywał sposób wydatkowania środków z SFK.
Nasze webinary były jednymi z pierwszych, skierowanych do obywateli wydarzeń niosących informację o nadchodzących zmianach, jakimi będą wejście systemu ETS 2 i powiązanego z nim Społecznego Funduszu Klimatycznego. Będziemy starali się podtrzymać zainteresowanie tym tematem na dalszych etapach planowania i wdrażania tego narzędzia w Polsce.