Polska Zielona Sieć zaprasza na bezpłatne spotkanie sieciujące „Energia dla ludzi, nie dla sieci”, poświęcone rozwojowi energetyki obywatelskiej w Polsce. Podczas wydarzenia eksperci omówią jej potencjał dla gospodarstw domowych, samorządów i przedsiębiorców. Przedstawią też dostępne w Polsce formy współdzielenia energii oraz praktyczne aspekty zakładania spółdzielni energetycznych. Spotkanie odbędzie się 9 kwietnia 2025 r., w godz. 10.00 – 14.30 w Pałacu Baranowice w Żorach. Wydarzenie organizowane jest w ramach Regionalnego Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 (ROPT 2.0).
Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz znajdujący się pod tym linkiem: https://forms.gle/3F34YJnwoaKg6oH1A
Gdzie i kiedy: Spotkanie odbędzie się 9 kwietnia 2025 r., w godz. 10.00 – 14.30 w Pałacu Baranowice, Zamkowa 97, 44-240 Żory (sala konferencyjna)
Podczas spotkania sieciującego przedstawimy Państwu zagadnienia dotyczące:
- potencjału energetyki obywatelskiej dla gospodarstw domowych, samorządów oraz MŚP,
- formy energetyki obywatelskiej dostępne w Polsce: prosument indywidualny, zbiorowy, lokatorski, społeczności energetyczne,
- spółdzielnie energetyczne – jak się za to zabrać?
- możliwości pozyskania dofinansowania,
- Jak samorządy i lokalne NGO’sy mogą pomóc w tym procesie?
Warsztaty poprowadzą:
Agata Otrębska — ekspertka w zakresie rozwoju osobistego i aktywistka. Szkoli biznes oraz młodzież, kształci w zakresie pracy trenerskiej, coachingu i tutoringu. Współzałożycielka i aktywistka Śląskiego Ruchu Klimatycznego, a wcześniej współpracowniczka WWF oraz Fundacji Rzecz Społeczna.
Monika Jaszcza — ekspertka ds. energetyki obywatelskiej, spółdzielni energetycznych i budowania współpracy na rzecz rozwoju lokalnej energetyki. Wspiera rozwój rozproszonych źródeł energii i budowanie lokalnej niezależności energetycznej. Specjalizuje się we wdrażaniu rozwiązań wspierających energetykę obywatelską. Działa na styku polityki, samorządów i organizacji społecznych, angażując się w tworzenie sprzyjających warunków dla oddolnych inicjatyw energetycznych. W wolnych chwilach uczy jogi, łącząc dbałość o harmonię ciała i umysłu z troską o zrównoważony rozwój.
Agnieszka Stupkiewicz — absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz radczyni prawna. Zajmuje się m.in. tematyką społeczności energetycznych, w szczególności regulacji dotyczących odnawialnych źródeł energii. Jest współautorką obszernej analizy regulacji polskich na tle prawa Unii Europejskiej dotyczących spółdzielni energetycznych oraz podręcznika dla zainteresowanych założeniem społeczności energetycznej. Specjalizuje się ponadto w zagadnieniu raportowania niefinansowego spółek.
Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz znajdujący się pod tym linkiem: https://forms.gle/3F34YJnwoaKg6oH1A
Podczas spotkania będą odbywać się dyskusje moderowane z uczestnikami. Jeśli w swojej codziennej działalności, dotyczącej problematyki adaptacji miast do zmian klimatu, spotkali się Państwo ze specyficznymi problemami bardzo proszę o przesłanie pytań, tak aby nasi eksperci mogli się przygotować do udzielenia Państwu odpowiedzi. Ponadto zachęcamy Państwa do zapraszania na nasz warsztat innych potencjalnych zainteresowanych.