– DNSH, czyli zasada „nieczynienia znaczących szkód”, nie jest kolejnym ograniczeniem nałożonym przez Unię Europejską, ale regułą harmonizującą i porządkującą istniejące już dyrektywy unijne – podkreślił dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, podczas warsztatów edukacyjnych w Katowicach. 15 stycznia 2025 r. w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości „Rawa.Ink” w Katowicach odbyło się wydarzenie poświęcone zasadom „Do No Significant Harm” (DNSH) oraz „zanieczyszczający płaci”. Warsztaty, zorganizowane przez Polską Zieloną Sieć, zgromadziły ekspertów, aktywistów i beneficjentów funduszy unijnych, którzy mieli okazję wymienić się wiedzą i doświadczeniami w zakresie wdrażania tych kluczowych zasad.
Warsztaty rozpoczęły się od omówienia wyzwań związanych ze sprawiedliwą transformacją na Śląsku, w tym zagospodarowania terenów pokopalnianych i ich roli w procesie przemian regionalnych. W tym kontekście Kamil Szewczyk, ekspert Polskiej Zielonej Sieci, zwrócił uwagę na potrzebę wyjścia poza utarte schematy w rewitalizacji takich obszarów: – Kiedy mówimy o sprawiedliwej transformacji, często zastanawiamy się, co dalej z terenami pokopalnianymi. Wiele z nich przekształcono już w przestrzenie muzealne, ale warto się zastanowić, ile muzeów węgla kamiennego naprawdę potrzebujemy. Pojawiają się jednak bardziej innowacyjne rozwiązania, takie jak centrum gamingowe na terenie byłej kopalni Wieczorek w Katowicach czy centrum hotelowe na terenie elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu – podkreślił ekspert.
Uczestnicy warsztatów mieli okazję lepiej zrozumieć, czym jest zasada DNSH, na czym opiera się jej wprowadzenie i jakie ma znaczenie dla realizacji inwestycji finansowanych z funduszy unijnych. Dzięki warsztatom dowiedzieli się, gdzie szukać szczegółowych kryteriów, które pozwolą na dostosowanie projektów do tej zasady oraz jakie praktyczne kroki należy podjąć, aby działania były zgodne z unijnymi wymogami. Warsztaty przeprowadzili dr Wojciech Szymalski oraz Weronika Woźniak z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.
DNSH, czyli zasada „nieczynienia znaczących szkód”, to kluczowy element unijnej polityki zrównoważonego rozwoju. Jej celem jest zapewnienie, że działania wspierane z funduszy UE nie spowodują szkód w innych obszarach, takich jak klimat, środowisko naturalne, zdrowie publiczne czy różnorodność biologiczna.
Warsztat poprowadzili:
Dr Wojciech Szymalski – prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju. Od ponad 20 lat zajmuje się ochroną środowiska, klimatu, zrównoważonym transportem i rozwojem regionalnym w organizacjach pozarządowych. Były członek mazowieckiej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko i Rady Warszawskiego Transportu Publicznego. Od 2014 roku członek komitetów monitorujących fundusze europejskie – obecnie członek KM FENIKS, FENG i FE Mazowsze. Doradca paneli obywatelskich w Krakowie, Warszawie i Rzeszowie. Autor publikacji i artykułów, w tym naukowych, oraz analiz, strategii, planów i programów dla samorządów i innych instytucji publicznych. Redaktor portalu chronmyklimat.pl. Koordynator projektów z funduszy takich jak np. LIFE.
Weronika Woźniak – specjalistka ds. promocji Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku stosunki międzynarodowe – dyplomacja. Od ponad 5 lat aktywistka klimatyczna Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Twórczyni kampanii prasowych oraz działań w social media dotyczących ochrony klimatu i środowiska. Współpracowała wcześniej m.in. z Greenpeace Polska oraz Forum Energii.
Warsztat realizowany jest w ramach projektu „Regionalne Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 (ROPT 2.0)”.
Okres realizacji projektu: 01.04.2024 – 31.12.2026
Wartość projektu: 11.420.126,06 PLN, w całości dofinansowany z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Lider projektu: Województwo Śląskie
—