W sierpniu tego roku weszło w życie unijne Prawo odbudowy przyrody (Nature Restoration Law, NRL). Państwa członkowskie mają niecałe dwa lata na przygotowanie ambitnych planów odbudowy zasobów przyrodniczych. To ogromne wyzwanie, które wymaga zaangażowania administracji państwowej, naukowców, strony społecznej i samorządowej oraz wsparcia mediów. Dlatego polskie organizacje pozarządowe zrzeszone w Koalicji 10% zapraszają na konferencję „Natura Ratuje Ludzi – wdrażanie Nature Restoration Law w Polsce”, która odbędzie się 14 stycznia 2025 r. w Warszawie.
Konferencja „Natura Ratuje Ludzi – wdrażanie Nature Restoration Law w Polsce”
REJESTRACJA — LINK DO FORMULARZA
Program: link
14 stycznia 2025 r., godz. 10:00–15:00 Warszawa,
Kinoteka lub ONLINE
Wstęp bezpłatny
Rozporządzenie Nature Restoration Law nakłada na państwa członkowskie UE obowiązek odbudowy co najmniej 20 proc. zniszczonych obszarów przyrodniczych na lądzie i morzu do 2030 roku, a do 2050 roku – ich pełnej regeneracji. Do września 2026 roku państwa mają przygotować wiążące Krajowe Plany Odbudowy Zasobów Przyrodniczych, w których wskażą, jak, kiedy, gdzie i z jakich środków będą realizować cele rozporządzenia. Konferencja „Natura Ratuje Ludzi” ma zapoczątkować debatę o tym, w jaki sposób pod kątem celów NRL zintegrować polityki leśne i rolne z ochroną przyrody, jak finansować działania wdrażające rozporządzenie oraz jak uniknąć pułapek i wykorzystać szanse.
Dziś Nature Restoration Law nie jest już postulatem. Prawo stało się faktem. Czas najwyższy przejść zatem do konkretów i wspólnie, w jak najszerszym gronie interesariuszy, zastanowić się, jak w możliwie ambitny sposób wdrożyć to prawo w Polsce – mówi Augustyn Mikos z Koalicji 10%, w której reprezentuje Pracownię na rzecz Wszystkich Istot. – Temat jest ważny i pilny z dwóch powodów. Po pierwsze – mamy do czynienia z legislacją mającą wpływ na wiele obszarów naszego codziennego życia, ludzki dobrostan i bezpieczeństwo. Odbudowa ekosystemów dotyczyć będzie nie tylko lasów, rzek, mórz i torfowisk, ale też zieleni miejskiej. Po drugie – Polska musi przygotować Krajowy Plan Odbudowy Zasobów Przyrodniczych, który uwzględni rzeczywiste potrzeby wielu grup społecznych. Ten proces powinien odbywać się w dialogu. Zwłaszcza że, aż 84,6 proc. z nas chce objęcia ochroną 20 proc. najcenniejszych przyrodniczo i społecznie polskich lasów1. Konferencja, na którą zapraszamy, ma tę płaszczyznę do dialogu stworzyć.
Czym jest Koalicja 10%?
W Warszawie, 14 stycznia 2025 roku, na konferencji „Natura Ratuje Ludzi – wdrażanie Nature Restoration Law w Polsce” wypowiedzą się zaproszeni przez Koalicję 10% eksperci i ekspertki na co dzień zajmujący się środowiskiem przyrodniczym (lasami, rzekami, mokradłami, morzami), rolnictwem, prawem oraz finansami. Wraz z przedstawicielami i przedstawicielkami Ministerstwa Klimatu i Środowiska będą szukać perspektyw i rozwiązań dla skutecznego wdrożenia zapisów NRL w naszym kraju.
Koalicja 10% to grupa 12 organizacji pozarządowych, która wspiera Polskę w procesie realizacji zobowiązań wynikających z unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030. Zrealizowała m.in. kampanię informacyjną „Natura Ratuje Ludzi”. Tworzą ją Centrum Ochrony Mokradeł, ClientEarth, Fundacja Dzika Polska, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Fundacja WWF Polska, Greenmind, Lasy i Obywatele, Klub Przyrodników, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i Polska Zielona Sieć.