Zakończył się webinar o sprawiedliwej transformacji regionów powęglowych. W spotkaniu wzięło udział aż 166 gości – m.in. przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządowców oraz polityków. Nasi eksperci, Alina Pogoda i Mateusz Kowalik, przedstawili założenia procesu sprawiedliwej transformacji i jego znaczenia dla regionów węglowych. Opowiedzieli też o źródłach finansowania, przede wszystkim o unijnym Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – zarówno obecnym, jak i o rekomendacjach dla kolejnego unijnego budżetu od 2028 r.
Nie oglądałeś? Nie straconego! >>> OBEJRZYJ WEBINAR
Link do prezentacji >>> TUTAJ
Czas węgla się kończy. Obecnie w Polsce fedruje ponad 20 kopalń węgla kamiennego i brunatnego. To ponad trzy razy mniej niż na początku lat 90. Popyt na węgiel stale się zmniejsza. Rośnie zaś znaczenie odnawialnych źródeł energii (OZE). Jesteśmy w trakcie przejścia do nowej, miejmy nadzieję, “zielonej epoki”. Najważniejsze, aby zmiany odbywały się w duchu sprawiedliwej transformacji – z poszanowaniem interesów górników, lokalnej tożsamości oraz środowiska.
Czym jest sprawiedliwa transformacja?
Sprawiedliwa transformacja regionów węglowych to proces zmiany rodzaju gospodarki z wysokoemisyjnej na zeroemisyjną ze szczególnym uwzględnieniem dobrostanu lokalnej ludności pod względem ciągłości zatrudnienia i środowiska, w którym żyją. Polega ona na stworzeniu alternatywnych gałęzi gospodarki i zapewnieniu miejsc pracy osobom, które je stracą w wyniku stopniowego zamykania przedsiębiorstw takich jak kopalnie czy elektrownie. Musi ona przebiegać zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem i z udziałem społeczności, której ona dotyczy.
– Warto i trzeba rozmawiać o transformacji regionów górniczych – podkreśliła Alina Pogoda, prelegentka webinarium i ekspertka Polskiej Zielonej Sieci. – Bez rozmowy i wysłuchania potrzeb mieszkańców regionów węglowych nie zaplanuje się przyszłości i działań, które są niezbędne, aby żyło się w nich dobrze po odejściu od wydobycia węgla – dodała.
Na straży dialogu
Polska Zielona Sieć od wielu lat zajmuje się transformacją regionów górniczych. Efektem tego są m.in. Wysłuchania Publiczne czyli metoda konsultacji społecznych, która opiera się na zasadzie, że każdy może wyrazić swoją opinię i przekazać argumenty w danej sprawie. Wysłuchanie jest jedną z niewielu politycznych sytuacji, w których decydenci świadomie przyjmują rolę słuchaczy, a nie mówców.
Wysłuchanie Publiczne w Wielkopolsce Wschodniej (skrót)
Wysłuchanie Publiczne w regionie bełchatowskim
Jesteśmy w trakcie gigantycznej transformacji energetycznej. Jak podkreśla Mateusz Kowalik, drugi z prelegentów webinarium i ekspert Polskiej Zielonej Sieci, “Efektem są intensywne przeobrażenia społeczne i gospodarcze, które ogniskują się w polskich regionach węglowych”. To nie pierwszy raz, kiedy zmiany o takim natężeniu dotykają pojedynczych obszarów. – Przykład gwałtownego zamykania kopalni w Wałbrzychu na początku lat 90. pokazał, jak nie robić transformacji. Wiemy, że nie chcemy powtórki z lokalnej katastrofy społecznej, ogromnego bezrobocia, powszechnej biedy i braku perspektyw dla młodzieży i dorosłych. Dlatego transformacja musi być sprawiedliwa – dodał ekspert.
Jak podkreślił powodzenie transformacji energetycznej, jest zależne od wielu elementów. Jednym z nich jest zrozumienie tych procesów przez mieszkańców oraz ich zaangażowanie w różne przedsięwzięcia z nimi związane. – Procesy te nie są łatwe, ich zrozumienie wymaga wiedzy, która przełoży się na odpowiednie postawy. Dlatego właśnie tak ważna jest edukacja – zrozumienie zmian klimatu i ich wpływu na małą ojczyznę sprzyjają budowaniu akceptacji dla transformacji gospodarczej i społecznej regionu oraz aktywnego udziału w jej kształtowaniu – zauważył.
KLIKNIJ I ŚCIĄGNIJ