Okrągła, 30. rocznica podpisania umowy o współpracy Francji, Niemiec i Polski, to dobra okazja by uzupełnić ją o bieżące wyzwania dotyczące kryzysu klimatycznego.
Celem Trójkąta Weimarskiego miało być promowanie integracji europejskiej i wzmocnienie więzi politycznych między Francją, Niemcami i Polską. Ekologiczne organizacje pozarządowe z tych trzech krajów (m.in. Polska Zielona Sieć) zaapelowały w nowym stanowisku o rozwinięcie tej trójstronnej współpracy także o kwestie związane z kryzysem klimatycznym. Apelują m.in. o przeprowadzenie europejskiej transformacji energetycznej w sposób sprawiedliwy, a także wywiązanie się z założeń rozwinięcia transkontynentalnego systemu połączeń kolejowych.
Do podjęcia dialogu z politykami z Trójkąta Weimarskiego zachęciła organizacje pozarządowe wspólna deklaracja podpisana 10 września przez ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec. Opowiadają się m.in. za szybkimi negocjacjami w sprawie pakietu Fit for 55. Ekolodzy zgadzają się, że w tym obszarze nowy Zielony Trójkąt Weimarski jest teraz bardzo potrzebny. „Chcemy zwrócić uwagę na kluczowe znaczenie współpracy Polski, Francji i Niemiec w realizacji na czas założeń Europejskiego Zielonego Ładu” – piszą w stanowisku.
List w Polsce został przesłany do Premiera, Ministra Klimatu i Środowiska oraz Ministra Spraw Zagranicznych. Otrzymali go także ich francuscy i niemieccy odpowiednicy. Podpisy pod stanowiskiem zbierane były przez ostatni miesiąc.
Treść stanowiska podpisanego przez główne pozarządowe organizacje ekologiczne krajów Trójkąta Weimarskiego:
Stanowisko dot. Trójkąta Weimarskiego