Zapraszamy na III Kongres Energetyki Obywatelskiej

WNE - kongresOdwlekane, ale nieuchronne podwyżki cen energii, rządowe zapowiedzi wsparcia dla energetyki prosumenckiej, nowa polityka klimatyczno-energetyczna UE stawiająca obywateli i wspólnoty lokalne w centrum rynku energii, negocjacje nowego unijnego budżetu, zbliżające się w Polsce podwójne wybory – splot tych procesów woła o poważną debatę nad kierunkiem i dynamiką transformacji energetycznej Polski. Czy będziemy świadkami przełomu?

W imieniu ruchu Więcej niż Energia – największej polskiej inicjatywy społecznej na rzecz rozwoju energetyki rozproszonej i efektywności energetycznej – serdecznie zapraszamy na:

III OGÓLNOPOLSKI KONGRES ENERGETYKI OBYWATELSKIEJ

pod hasłem „Transformacja energetyczna Polski – czas przełomu

Dyskusję na ten temat zaplanowaliśmy w trzech blokach tematycznych:

Prosument - dach4b

1.       Kondycja i perspektywy energetyki rozproszonej w Polsce.

  • Jakie są oczekiwania, bariery i potencjał energetyki prosumenckiej oraz spółdzielczości energetycznej?
  • Jakie narzędzia – prawne, administracyjne i finansowe – mają szansę przyspieszyć transformację energetyczną w Polsce?
  • Co zmieni rządowy program Energia Plus? W jakim stopniu odpowiada na potrzeby prosumentów i jakie ma szanse powodzenia? Czy będzie atrakcyjną ofertą dla małych i średnich przedsiębiorstw?  W pierwszej części, planujemy prezentację projektu rządowego programu Energia Plus, po czym poprowadzimy dyskusję panelową z udziałem zaproszonych ekspertów oraz publiczności – uczestników kongresu

 

2.       Nowe unijne prawo. Nowe unijne pieniądze.

W jaki sposób nadchodzące zmiany w unijnym otoczeniu prawnym i finansowym mogą najsilniej wspomóc  transformację energetyczną w Polsce, w szczególności rozwój rozproszonej energetyki obywatelskiej?

Zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Energii, Komisji Europejskiej oraz eksperci przedstawią i poddadzą pod dyskusję pakiet „Czysta Energia dla wszystkich Europejczyków”, w tym Krajowy Plan na rzecz Klimatu i Energii, projekt unijnej strategii 2050, stan negocjacji nowego unijnego budżetu 2021-2027.     

Parlament Europejski13.      Parlament  Europejski – debata wyborcza

Na przyszłą politykę energetyczną ogromny wpływ będą miały wyniki wypadających w tym roku podwójnych wyborów parlamentarnych – unijnych i krajowych. Dlatego specjalnym punktem wydarzenia będzie debata polskich kandydatów i kandydatek startujących 10 dni później w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Przedstawiciele wiodących partii politycznych publicznie odpowiedzą na pytania, jaką mają agendę i priorytety w obszarze transformacji energetycznej i polityki klimatycznej.

Debatę zakończymy sondą online wśród uczestników Kongresu, która wyłoni najbardziej przekonującego kandydata lub kandydatkę.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu pojawią się po Świętach na stronie wydarzenia: www.wiecejnizenergia.pl/KEO-2019 a tymczasem już teraz polecamy zarezerwować datę 16 maja w kalendarzu (via Google) a najlepiej od razu wypełnić formularz rejestracyjny:

Formularz - baner bit.ly/KEO-2019

Do udziału w wydarzeniu, oprócz przedstawicieli podmiotów zrzeszonych w ruchu Więcej niż Energia, zaprosiliśmy również przedstawicieli  rządu, samorządów, biznesu, świata nauki i mediów oraz niezależnych ekspertów.

W popołudniowej przerwie odbędzie się briefing prasowy dla przedstawicieli mediów.

Współorganizatorem wydarzenia jest  Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Patronem specjalnym jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Kongresy WNE są wydarzeniami o charakterze otwartym, a udział w nich jest bezpłatny. W tym roku zarezerwowaliśmy miejsce dla ok. 160 osób.

Relacje z poprzednich kongresów można sobie przypomnieć pod adresem:

www.wiecejnizenergia.pl/kongresy

Serdecznie zapraszamy!


Drukuj Drukuj