Z widokiem na klimat

NASA - hurricanes (2)Jaka jest rola Komisji Europejskiej w negocjacjach klimatycznych? Jakie światowe wyzwania klimatyczne będą omawiane w Katowicach i jakich ustaleń można się spodziewać? Czy zmiany klimatu można jeszcze zatrzymać? Zapraszamy na debatę.

Już za dwa tygodnie w Katowicach odbędzie się słynny COP czyli dokładnie 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Otworzy on kolejny etap walki o uratowanie klimatu Ziemi – w Katowicach bowiem w ciągu 2 tygodni mają zostać uzgodnione mechanizmy wdrażania Porozumienia Paryskiego podpisanego w 2016 roku.

Bardziej skomplikowane od modelowania zmian klimatu mogą się wydawać tylko globalne negocjacje i porozumienia w tej sprawie. Niełatwo się tym połapać, a łatwo zagubić. Dlatego w przededniu tych wydarzeń, 27.11 zapraszamy na otwartą debatę z cyklu „Z Widokiem na Europę” poświęconą kwestiom, które będą omawiane na grudniowej konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach.

Wyjaśnimy m.in.

  • co o zmianach klimatu mówi nauka, jak nie dać się nabrać na klimatyczne mity,
  • jaki wkład w realizację Porozumienia Paryskiego wniesie Unia Europejska,
  • co dla klimatu może zrobić każdy z nas.

Spotkanie odbędzie się 27 listopada o godz.17.00 w Domu Europy we Wrocławiu, przy ul. Widok 10.

Udział w debacie potwierdzili m.in.:

  • Mariola Apanel – dyrektorka  Biura Ochrony Przyrody i Klimatu w UM Wrocławia i koordynatorka projektów w Biurze Zarządzania Projektami UM Wrocławia w latach 2007-2018.
  • prof. dr hab. Zbigniew W. Kundzewicz – hydrolog i klimatolog z Zakładu Klimatu i Zasobów Wodnych Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk, redaktor naczelny periodyku „Hydrological Sciences Journal”
  • Marta Olender – specjalistka w Dyrekcji Generalnej ds. Klimatu Komisji Europejskiej pracująca nad rozwojem międzynarodowej polityki klimatycznej i dialogu na temat ochrony klimatu.
  • dr hab. Bożena Ryszawska – profesor Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym, działaczka na rzecz ochrony klimatu i liderka zespołu Green Team wdrażającego plan wykorzystania czystych technologii i odnawialnych źródeł energii w ramach współpracy z Climate Reality Project

Organizatorem debaty jest Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zaś partnerem wydarzenia jest Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć (PZS), dlatego debatę poprowadzi nasza koleżanka, Izabela Zygmunt – specjalistka ds. transformacji energetycznej w PZS i CEE Bankwatch.

Relacja na żywo z wydarzenia będzie transmitowana na profilu Facebooku Komisji Europejskiej w Polsce.

Debata jest otwarta, wstęp wolny, jednakże ze względów organizacyjnych osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie chęci wzięcia udziału w wydarzeniu, choćby w ostatniej chwili (do dnia 27.11.2018) – emailem na adres ec-wroclaw@ec.europa.eu lub telefonicznie pod nr 71 324 09 03.


Drukuj Drukuj