Energetyczna debata prezydencka w Rybniku

debata www2Media donoszą o szokujących podwyżkach cen energii dla przedsiębiorców i samorządów. Czy i jak nadchodzące wybory mogą wpłynąć na zwiększenie efektywności i niezależności energetycznej samorządów? W Rybniku kandydaci na urząd prezydenta w otwartej debacie zaprezentują mieszkańcom swoje priorytety i plany poprawy zarządzania energią i jakością powietrza.

W Rybniku jedną z ważniejszych spraw, o których zadecydują zbliżające się wybory samorządowe, będzie sposób zarządzania energią. Miasto to zajmuje obecnie piątą pozycję na liście (WHO) aglomeracji o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie. Przyszli włodarze zadecydują m.in. o strategii energetycznego rozwoju miasta na najbliższe lata – z jakich źródeł miasto będzie pozyskiwać prąd i ciepło, jak je oszczędzać, jaka będzie w tym rola rybnickiej elektrowni, jak chronić powietrze, jakie wsparcie otrzymają mieszkańcy ze strony samorządu i wiele innych.

O tym co myślą na ten temat i jakie mają plany kandydaci na urząd prezydenta Rybnika,  mieszkańcy będą mogli przekonać się już wkrótce. Kandydaci spotkają się na debacie przedwyborczej, która odbędzie się 2 października (wtorek) o godzinie 17:30, w Głównym Budynku Politechniki Śląskiej, mieszczącym się przy ul. Tadeusza Kościuszki 54 w Rybniku.

Udział w wydarzeniu potwierdziło wszystkich sześciu kandydatów: Michał Chmieliński, Zbigniew Ciokan, Łukasz Dwornik, Tadeusz Gruszka, Aleksander Larysz  oraz urzędujący prezydent Rybnika – Piotr Kuczera.

Plan debaty przewiduje 3 rundy pytań zadawanych wszystkim kandydatom przez moderatorkę (45 min) oraz czas na pytania z sali (45 min).  Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek Rybnika i potrwa ok. 2 godzin. Debatę poprowadzi rodowita rybniczanka, dziennikarka radia TOK FM, Ewa Podolska, prowadząca od wielu lat audycje poświęcone ochronie środowiska.

Organizatorem debaty jest ruch społeczny Więcej Niż Energia, którego współzałożycielem jest Polska Zielona Sieć. Ruch Więcej Niż Energia skupia obecnie 150 podmiotów (samorządy, organizacje pozarządowe, uczelnie, izby branżowe) działających na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej i poprawy efektywności energetycznej.


Drukuj Drukuj