PZS u papieża Franciszka: jak powstrzymać zmianę klimatu?

MB-www5 lipca na zaproszenie papieża Franciszka, przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych, Kościołów oraz politycy i mieszkańcy terenów najbardziej dotkniętych zmianami klimatu spotkali się w Watykanie na konferencji „Ratunek dla naszego wspólnego domu i przyszłość życia na Ziemi”.

Goście konferencji wzięli udział w specjalnej audiencji z papieżem Franciszkiem, który osobiście przywitał się  i krótko porozmawiał z każdym z ponad trzystu uczestników konferencji. W skierowanym do nich przemówieniu podkreślał, że jego encyklika Laudato Si jest apelem o zmianę i “ekologiczne nawrócenie”. Położył nacisk na potrzebę “nieodraczalnych” konkretnych działań, by uratować Ziemię i życie na niej.

Wśród zaproszonych gości byli przywódcy ruchów społecznych i najważniejszych instytucji na świecie, aktywiści, znani naukowcy, duchowni wielu wyznań, watykańscy współpracownicy papieża Franciszka, a także politycy, w tym polska minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz wiceminister energii i prezydent zbliżającego się szczytu klimatycznego w Katowicach Michał Kurtyka. Obecny był także przedstawiciel archidiecezji Katowickiej ks. Witold Kania oraz dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. W konferencji wzięła udział również reprezentantka Polskiej Zielonej Sieci – Magdalena Bartecka.

Wyjątkowymi gośćmi a zarazem panelistami konferencji byli przedstawiciele rdzennych społeczności, które cierpią najbardziej na skutkach zmiany klimatu. To ich domy są zatapiane z powodu podnoszenia się poziomu mórz, to ich ziemie przestają nadawać się do uprawy z powodu susz. Są to jednocześnie te grupy, które najmniej się do tej sytuacji przyczyniły, ponieważ zużywają najmniej zasobów naturalnych i emitują najmniej zanieczyszczeń do atmosfery.

Encyklika Laudato Si, wydana przez papieża Franciszka w 2015 roku, podejmując wezwanie Jana Pawła II do „ekologicznego nawrócenia” i kontynuując linię Benedykta VI nazywanego „zielonym papieżem” – podejmuje te ważkie tematy i wzywa do solidarności w trosce o całe stworzenie i ziemię, która jest prezentem danym ludzkości. Celem konferencji było nie tylko świętowanie powstania encykliki i refleksja nad jej dotychczasowym odbiorem na świecie, ale także zbudowanie szerokiego ruchu na rzecz ochrony klimatu, który doprowadzi do wdrożenia założeń Porozumienia Paryskiego z 2015 r.

JK watPodczas konferencji Michał Kurtyka powiedział: Porozumienie paryskie z 2015 roku było wielkim momentem w historii ludzkości, ale teraz jest czas podjęcia konkretnych działań. Zdefiniowanie zasad działania jest naszym zadaniem podczas szczytu klimatycznego w Katowicach.

Na konferencji specjalne miejsce mieli nie tylko uznani naukowcy, ale też młodzi aktywiści, w tym działacze i działaczki z Polski, których temat zmiany klimatu porywa do działania.

JoshtromBardzo zaskoczyło mnie przemówienie watykańskiego „ministra środowiska” ojca Joshtroma Isaaca Kureethadama. Przytoczył on przy pełnej sali fragment naszej rozmowy sprzed paru tygodni w Polsce. Podczas kolacji zapytałam ojca Josha, czy on osobiście wierzy, że jesteśmy w stanie powstrzymać wzrost temperatury Ziemi do 1,5 stopnia. I wtedy ojciec Joshtrom zawiesił głos i po chwili namysłu odparł: “Tak, wierzę w to”  – opowiada Magdalena Bartecka, koordynatorka programu klimat i energia w PZS. Takie podejście wzmacnia i motywuje nas wszystkich do działania na rzecz klimatu. Oprócz działania, potrzebujemy wiary, że to się nam uda – dodaje.


Drukuj Drukuj