Śląsk stawia na energetykę obywatelską

WNE wita woj śląskie4 Do tzw. inteligentnych specjalizacji Śląska, obok medycyny, technologii IT i komunikacyjnych oraz energetyki, dołącza „zielona gospodarka” i tzw. przemysły wschodzące. Samorząd województwa przystąpił właśnie do ruchu Więcej Niż Energia.

30 maja w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach, w obecności przedstawicieli śląskich samorządów i organizacji pozarządowych, Henryk Mercik, członek zarządu województwa, podpisał umowę partnerstwa z koalicją Więcej Niż Energia. Tym samym Śląsk został piątym regionem (po Mazowszu, Małopolsce oraz województwach łódzkim i pomorskim), które deklaruje chęć wspólnego działania, dzielenia się doświadczeniami i wiedzą, uczenia się, inspirowania innych, promowania najlepszych praktyk w rozwijaniu energetyki obywatelskiej oraz efektywności energetycznej.

Bardzo mocno wierzymy w naszych obywateli. Samorządy, organizacje pozarządowe, obywatele – wszyscy razem mamy dużą siłę oddziaływania i jeśli będziemy działać wspólnie, będziemy słyszani w Warszawie i będziemy mieć wpływ na działania rządu ws. OZE – zapewniał Henryk Mercik,  zaznaczając równocześnie: Nie wszystko jednak da się zrobić na poziomie regionów. Możemy pewnymi rzeczami kierować i inspirować, ale to od samorządów miast i gmin oraz organizacji pozarządowych zależy najwięcej.

Województwo śląskie zajmuje obecnie drugą pozycją w kraju we wspieraniu rozwoju mikroinstalacji OZE środkami unijnymi w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

WNE wita woj śląskie1

W imieniu ruchu Więcej Niż Energia umowę podpisała Joanna Furmaga – Prezes Zarządu Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć – koalicjanta i współautora tej inicjatywy. Energetyka obywatelska to nie pojedynczy obywatele. To przede wszystkim samorządy i wspólnoty lokalne – podkreślała – w ruchu Więcej Niż Energia mamy fantastyczne, płynące z całej Polski przykłady dobrych praktyk, które świadczą o tym, że rozwój niskoemisyjny i transformacja energetyczna dzieje się już na naszych oczach i zupełnie inaczej funkcjonuje na poziomie samorządów niż to, co możemy czasem usłyszeć w rządowych komunikatach.

WNE logo niebieskie PNGPo więcej informacji, zdjęć i wypowiedzi uczestników uroczystości zapraszamy na stronę ruchu Więcej Niż Energia.

 

pdf-icon-greenKomunikat prasowy

 


Drukuj Drukuj