By rozwój nie był ludożercą

Droga_do_maneaters_bridge_title_640x42719. kwietnia (czwartek) o 19:45 zapraszamy do warszawskiej Kinoteki. W ramach festiwalu Afrykamera, będzie okazja zobaczyć pokaz filmu wyprodukowanego przez Polską Zieloną Sieć w 2017 r. pt. „Droga do Man-eater’s Bridge”

Czy rozwój wystarczy mierzyć liczbami, np. kilometrami wybudowanych dróg? Warto posłuchać, co o tym mówią zapytani o to mieszkańcy Mombasy, których domy stoją na drodze wielkiej inwestycji – rozbudowy autostrady, łączącej jeden z największych portów na wschodnim wybrzeżu Afryki z jej wnętrzem. Ta trasa była od zawsze symbolem postępu i bramą dla afrykańskiego interioru. Niestety, tak jak w przeszłości jej budowniczowie byli pożerani przez lwy np. w okolicy tytułowego mostu nad rzeką Tsavo, tak teraz mieszkańcy terenów przy drodze są “pożerani” przez… no właśnie przez co?

Dlaczego nie można zbudować tej drogi nie niszcząc życia najbiedniejszych Kenijczyków? Dwa lata temu lokalna ludność podjęła walkę o swoje prawa, zapisane w kenijskiej konstytucji. Z konieczności stali się wzorami świadomych obywateli, którzy wykorzystują wszystkie możliwości obrony przed wielką machiną źle pojętego „rozwoju”.

Wstęp na pokaz naszego filmu jest bezpłatny, ale trzeba zarezerwować wejściówkę na stronie festiwalowej (poniżej).

Po pokazie filmu zapraszamy na rozmowę z reżyserem Krzysztofem Miękusem prowadzoną przez publicystę Adama Leszczyńskiego. Gorąco zapraszamy!

Więcej informacji o festiwalu Afrykamera: afrykamera.pl/warszawa-kwiecien-13-21.html


Drukuj Drukuj