Zapraszamy na kongres!

450x150 Tematem przewodnim tegorocznego kongresu będzie przede wszystkim poprawa efektywność energetycznej, zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym, w kontekście ubóstwa energetycznego, zmian prawnych oraz innych planowanych i podejmowanych działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Poprawa efektywności energetycznej sektora mieszkaniowego w naszym kraju to nie lada wyzwanie – z ponad pięciu milionów domów w Polsce, 7 na 10 jest ocieplonych za słabo lub wcale. Ich energożerność a więc i ogromne zapotrzebowanie na paliwo z jednej strony pogłębia zjawisko ubóstwa energetycznego, z drugiej zaś zmusza ludzi do sięgania po paliwa najgorszej jakości oraz spalania ich w najtańszych piecach/kotłach. To właśnie emitowane w ten sposób zanieczyszczenia powodują, że Polska jest obecnie najczarniejszą plamą na mapie jakości powietrza w Europie.

Sektor mieszkaniowy w Polsce, w największym stopniu odpowiedzialny za niską emisję powodującą smog i tysiące przedwczesnych zgonów rocznie, był dotychczas pomijany i nigdy nie doczekał się w Polsce systemowego i efektywnego wsparcia. mającego na celu poprawę efektywności energetycznej. Najwyższy czas to zmienić!

Długo oczekiwane, systemowe zmiany dotyczące gospodarowania energią w polskich domach, opracowywane są właśnie zarówno na szczeblu regionalnym, krajowym jak i unijnym.

Dlatego też wszystkich, a w szczególności przedstawicieli 150 partnerów ruchu Więcej Niż Energia, którego działalność koordynujemy, z największą przyjemnością zapraszamy na Kongres, który, w formie jednodniowej konferencji, odbędzie się 1 grudnia (piątek) w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, będącym współorganizatorem wydarzenia.

  • Jak zmieni się europejski rynek energetyczny z punktu widzenia konsumenta końcowego?
  • Jak dobrać rozwiązania dla poszczególnych wyzwań i grup docelowych – ubóstwo energetyczne, obszary szczególnie zagrożone smogiem, transformacja energetyczna, rewitalizacja? Jakie instrumenty są możliwe, pożądane, a jakie już wdrażane lub planowane?
  • Jak finansują i ile wydają na poprawę efektywności energetycznej inne europejskie kraje? Jakie są możliwości adaptacji podobnych rozwiązań w Polsce?
  • Jakie mechanizmy wsparcia dla gospodarstw domowych przewidują samorządy wprowadzające na swoim terenie uchwały antysmogowe?

Honorowymi gośćmi tegorocznego kongresu będą

jb3prof. Jerzy Buzek Były Premier RP i Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego i Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE)

 

ANAH logo pngVincent Perrault i Judith Herpe przedstawiciele Krajowej Agencji ds.Mieszkalnictwa (ANAH) – francuskiej instytucji realizującej państwowy program „Mieszkać lepiej” (Habiter Mieux) wspierający termomodernizację w gospodarstwach domowych w trudnej sytuacji finansowej

We Francji, poprawa efektywności energetycznej sektora mieszkaniowego została potraktowana priorytetowo i dlatego program Mieszkać Lepiej został wpisany przez francuski rząd do krajowego programu inwestycyjnego. W okresie pięcioletnim, ponad 1,2 miliarda euro w ramach tego programu zostanie zainwestowane w termomodernizację domów i walkę z ubóstwem energetycznym. Strona internetowa agencji ANAH jest wyłącznie w jęz. francuskim, jednak osobom zainteresowanym proponujemy zapoznanie się jej >>>wersją przetłumaczoną na polski<<<.

Wśród prelegentów przewidujemy obecność przedstawicieli:

  • Ministerstwa Energii,
  • Ministerstwa Rozwoju,
  • Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa
  • Samorządów gminnych i wojewódzkich
  • Organizacji pozarządowych (m.in. WISE, Efektywna Polska, Habitat for Humanity)
  • Uczelni
  • Start-up’ów i inkubatorów technologicznych

Zapraszamy do wzięcia udziału:

formularzagenda

Udział w kongresie jest oczywiście bezpłatny. Przewidujemy ok. 150 uczestników.

KEO 2016 wideorelacjaZeszłoroczny Kongres Energetyki Obywatelskiej, zorganizowany we współpracy z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, Politechniką Warszawską i Polską Akademią Nauk, był bardzo udanym wydarzeniem. Poświęcony był analizie światowych megatrendów, dobrych praktyk z Polski i zagranicy oraz perspektywom rozwoju w naszym kraju różnych form energetyki rozproszonej, szczególnie prosumenckiej i spółdzielczej.

Zachęcamy do zapoznania się z programem, podsumowaniem i krótką wideorelacją z tego wydarzenia, które znajdują się na stronie: wiecejnizenergia.pl/kongres

Szczegółowe informacje nt. tegorocznego kongresu  znajdą się lada dzień na stronie: www.wiecejnizenergia.pl/kongresy


Drukuj Drukuj