Jak muzyka jednoczy Kiberę dzięki polskiej pomocy

1

W ramach naszej współpracy z kenijską organizacją Amani Kibera i raperem Octopizzo, powstała właśnie propokojowa piosenka, która może stać się przebojem tego roku w Kenii, a jeśli dobrze pójdzie to też w Polsce. “Zii” to piosenka, której celem jest zjednoczenie Kibery i całej Kenii przed tegorocznymi wyborami.

Główym autorem utworu jest Octopizzo, najbardziej popularny raper w Nairobi. Wszyscy zaproszeni do współpracy muzycy (Blackseed, Pizzo Dizzo i Angelera), pochodzą z Kibery – należącej do Nairobi największej dzielnicy biedy w Afryce Wschodniej. Razem nagrali przebój z pokojowym przesłaniem, który ma jednoczyć Kiberę i całą Kenię przed planowanymi na sierpień tego roku wyborami.

3Wybory w Kenii dotąd wiązały się z przemocą i zamieszkami. Kampanie wyborcze trwają już od zeszłego roku i wielu polityków próbuje wykorzystać napięcia między poszczególnymi plemionami na swoją korzyść, wzmacniając w ten sposób konflikty. Muzycy, którzy stworzyli ten kawałek sami pochodzą z różnych plemion, ale współpraca i pokój daje im możliwość rozwoju. Takie przesłanie też chcą szerzyć, używając hasła Kibera United. Piosenka skierowana jest głównie do młodych ludzi, którzy zbyt często w Kenii stają się narzędziami w rękach polityków, wpadając w pułapkę przemocy i konfliktów.

Piosenki nie ma jeszcze na YouTube, jest do obejrzenia tylko w podanym niżej linku, ale można ją też bezpłatnie ściągnąć w wersji mp3 na Soundcloud Octopizzo.

https://www.facebook.com/OCTOPIZZO/videos/10154702980448842/?hc_location=ufi

4Piosenka powstała w ramach projektu Polskiej Zielonej Sieci pt. „Kibera dla pokoju i rozwoju – budowanie kompetencji zawodowych nauczycieli, trenerów sportowych i liderów działań propokojowych oraz rozwój lokalnej przedsiębiorczości prowadzonej przez kobiety w Kiberze”, dzięki wsparciu finansowemu programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 2016 r.


Drukuj Drukuj