Razem dla pokoju – 18. edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej

teg-2016-plakat Od 18-tu lat w trzecim tygodniu listopada odbywa się Tydzień Edukacji Globalnej. Tegoroczny TEG odbędzie się pod hasłem „Razem dla pokoju”. W najbliższych dniach w całej Europie w szkołach i instytucjach odbywać się będą spotkania, projekcje filmów, warsztaty, happeningi i koncerty, a uczniowie i uczennice śląskich szkół wezmą udział w grze miejskiej „Fair Train”, w Katowicach w dniu 16-tego listopada.

Na współczesną sytuację globalną znaczący wpływ mają konflikty zbrojne i europejski kryzys postaw obywatelskich wobec sytuacji uchodźców. Stąd tegoroczne hasło TEG, promujące działania polegające na przeciwdziałaniu takim zjawiskom jak: dyskryminacja, ubóstwo, nierówności społeczne, wyczerpywanie zasobów oraz wezwanie do budowania pokoju na świecie.

Wydarzeniem, które z sukcesem i rosnącym zainteresowaniem już po raz szósty promuje TEG wśród uczniów i uczennic śląskich szkół, jest gra miejska „Fair Train”.  

W tym roku angażuje 36 szkół, czyli łącznie ok. 200 uczniów, uczennic, nauczycieli i nauczycielek, którzy aktywnie biorą udział w jej współorganizacji pod opieką Zespołu Szkół Handlowych z Katowic, Polskiej Zielonej Sieci oraz Fundacji Otwarty Plan. Gra odbywa się ramach partnerstwa szkół z województwa śląskiego, a jej celem jest zapoznanie młodzieży z tematyką praw człowieka, odpowiedzialnej konsumpcji, sprawiedliwego handlu oraz globalnych współzależności. W tym roku zadania konkursowe poszczególnych stacji, rozlokowane w ścisłym centrum Katowic, poświęcone są Celom Zrównoważonego Rozwoju ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2015 r. Dzięki interaktywnej formule gra budzi zaangażowanie młodzieży w życie społeczne w wymiarze lokalnym i globalnym.

Więcej na temat edukacji globalnej można dowiedzieć się na stronach:

Wszelkie pytania, sugestie i dobre pomysły związane z Tygodniem Edukacji Globalnej prosimy kierować na adres Oli Ziółkowskiej: olaziolkowska(at)zielonasiec.pl

 

Gra Fair Train organizowana jest w ramach projektów “Poznajmy Cele Zrównoważonego Rozwoju! Gra miejska Fair Train w Katowicach” oraz “Jedz lokalnie, myśl globalnie! Kampania aktywizująco-edukacyjna dla szkół” i współfinansowana ze środków Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

logo


Drukuj Drukuj