Zielona Sieć na Dniach Ziemi w Krakowie

IMG_1538Podobnie jak w latach ubiegłych, byliśmy obecni na Dniach Ziemi i Krakowskiej Wystawie Ekologicznej zorganizowanej przez Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.

W tym roku towarzyszyły nam rowery prądowtwórcze, ale i zestaw solarny, w skład którego wchodzi panel fotowoltaiczny do produkcji energii elektryczej i kolektor słoneczny do ogrzewania wody (a konkretnie ciepłej wody użytkowej). Z zestawu solarnego skorzystaliśmy dzięki uprzejmości Towarzystwa na rzecz Ziemi z Oświecimia – za co gorąco dziękujemy. Podobne urządzenia, stają się dziś coraz powszechniej instalowane na domach i budynkach w wielu miastach Unii Europejskiej, od Finlandii, przez Niemcy po Portugalię. Coraz więcej Europejek i Europejczyków w swoich domach korzysta z energii odnawialnej.

IMG_1561 Można by rzec, że byliśmy samowystarczalni energetycznie. Mieszkańcy odwiedzając Krakowską Wystawę Ekologiczną, mieli okazję wsiąść na rowery i siłą własnych mięśni wytworzyć energię, którą zasilaliśmy drobne urządzenia, ładowaliśmy np. telefony komórkowe, chłodziliśmy się przy wiatraczku.

A dzięki temu, że dopisała słoneczna pogoda wiele fotonów zamienionych zostało na elektrony z użyciem panelu fotowoltaicznego.

Stoisko Polskiej Zielnej Sieci przez dwa dni było eksperymentalnym polem uwalniania zielonej energii Polek i Polaków!

Dni Ziemi 2015 Do zakręcania prądnicą przymocowaną do rowerów usatwiała się kolejka. Można było wykazać się siłą i determinacją. Mamy nadzieję, że coraz częściej będziemy wytwrzać niezbędną nam energię elektryczną, może niekniecznie ją wykręcając rowerem, ale za pomocą paneli fotowoltaicznych montowanych na budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej.

image(2) Na naszym stoisku, można też było podpisać petycję popierającą energetykę obywatelską oraz wesprzeć działania Podhalańskiego Alarmu Smogowego na rzecz poprawy jakiści powietrza w Zakopanem.

Kolejną okazją do spotkania z nami w Krakowie będzie Festiwal Recyklingu, już 29-30 maja. Na Krakowskich Błoniach spotkamy się, aby znów iść z kagankiem ekologicznego oświecenia zasilanego energią Słońca i światła.


Drukuj Drukuj