Ośmiokilometrowy Łańcuch Ludzi

23 sierpnia 2014 roku ośmiokilometrowy Łańcuch Ludzi połączył Grabice k. Gubina i Kerkwitz w Niemczech. Łańcuch był protestem przeciwko planowanej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.

Z 27 krajów w te piękne, cenne przyrodniczo i społecznie tereny przyjechało wiele tysięcy osób, aby wesprzeć lokalną społeczność w ich walce o zachowanie domów, miejsc pracy, miejsc życia od pokoleń. Łańcuchu uczestniczyli bardzie licznie mieszkańcy, jak też członkowie lokalnego stowarzyszenia “NIE Kopalni Odkrywkowej” z gm. Gubin i Brody.

W informacji Greenpeace czytamy: Plany koncernów węglowych po obu stronach granicy zakładają budowę nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Po stronie polskiej o koncesję na wydobycie węgla w gminach Gubin i Brody ubiega się koncern PGE, po niemieckiej szwedzka firma Vattenfall. Mieszkańcy terenów przeznaczonych pod odkrywki nie zgadzają się na realizację tych planów, a swój sprzeciw wyrazili w prawnie ważnym referendum już w 2009 r., podczas którego większość zagłosowała „na nie” dla węgla. Protest wobec budowy nowych kopalni odkrywkowych wyrażają nie tylko osoby bezpośrednio zagrożone wysiedleniem oraz ci, którzy w przyszłości mieliby żyć w sąsiedztwie odkrywki, ale też wszyscy, którzy są świadomi tego, że w XXI wieku energię należy produkować w sposób przyjazny ludziom i środowisku.

Relacja fotograficzna z przebiegu wydarzenia dostępna jest na stronach flickr Greenpeace.


Drukuj Drukuj