Krakowscy studenci będą produkować prąd! Czy wytworzą go więcej niż studenci w Szczecinie?

Obrazek konkursowy Kraków

W poniedziałek 19 maja 2014 r., o godz. 12:00 rozpoczęła się druga edycja prądotwórczego konkursu Polskiej Zielonej Sieci dla mieszkańców akademików pt. „Energia to Ty – włącz się do sieci!” (pierwsza edycja odbyła się jesienią 2013 r. w Szczecinie). Przez najbliższe dwa tygodnie studenci Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej będą produkowali prąd na dostarczonych przez Polską Zieloną Sieć rowerach! Akademik, którego mieszkańcy wytworzą najwięcej energii wygra mini wypożyczalnię rowerów i parking rowerowy o wartości 15 tysięcy zł. Czy studentom z Krakowa uda się „prześcignąć” studentów ze Szczecina?

Konkurs w Krakowie będzie drugą odsłoną prądotwórczego wyścigu pod nazwą „Energia to Ty – włącz się do sieci!”. Jesienią ubiegłego roku w wytwarzaniu energii “ścigali się” studenci ze Szczecina. Poziom konkursu w Szczecinie był bardzo wyrównany. Właściwie każdy akademik mógł wygrać bo wyniki końcowe niewiele się od siebie różniły – mówi Natalia Jaworek, organizatorka konkursu – w sumie szczecińscy studenci-prosumenci wyprodukowali ilość energii, która wystarczyłyby na 84 godziny pracy laptopa (przy zasilaczu 70W) lub 20 dni ładowania telefonu komórkowego (przy zasilaczu 12W) czy prawie 25 dni pracy świetlówki energooszczędnej o mocy 10W. Jak będzie w Krakowie przekonamy się już w najbliższych tygodniach.

harmonogram-konkursu

Kim jest PROSUMENT? To ktoś, kto nie tylko konSUMUJE, ale i PROdukuje energię. W taką rolę wcielą się studenci na dwa tygodnie.

W Krakowie znów pokażemy, że prądu nie muszą dostarczać nam duże koncerny, możemy wytwarzać go sami i to w ilościach, które zaspokoją nasze potrzeby – dodaje Natalia Jaworek – Rowery są tutaj tylko przykładem. Zaczynając od nich chcemy mówić o nowoczesnych, energooszczędnych i odpowiedzialnych nawykach używania energii. Studenci już za kilka lat sami będą zakładać rodziny, budować domy, dlatego warto informować ich o tym, jakie możliwości dają przydomowe mikroźródła odnawialnej energii. Szczególnie w perspektywie zmiany, jaka czeka nas wszystkich, mianowicie wprowadzenia w Polsce inteligentnych sieci energetycznych.

Do 2020 roku system energetyczny w Polsce ma zostać zmieniony z tradycyjnego w inteligentny. Nowe, inteligentne liczniki mają same wysyłać informacje o zużyciu prądu do sprzedawcy. Mają zostać opracowane nowoczesne systemy taryf opartych na faktycznym, bieżącym zużyciu, a co najważniejsze, mieszkańcy Polski będą mogli nie tylko produkować prąd i odsprzedawać go do sieci, ale być może nawet na tym zarabiać.

PROSUMENT_szer_600Jednak, żeby takie zmiany zaszły w naszym kraju potrzebna jest również zmiana nastawienia konsumentów energii i zrozumienie, że energia elektryczna to produkt, który kupujemy jak każdy inny. Korzystamy z niego każdego dnia i możemy mieć realny wpływ na to skąd pochodzi, wybierać dostawców według ofert taryfowych, czy też źródeł wytwarzanej energii, a w końcu, przejść na drugą stronę barykady, zostać prosumentem i samemu produkować energię elektryczną.

Kontakt:

 

  • Natalia Jaworek, 603 58 66 28, natalia@globalnepoludnie.pl
  • Maciej Skinderowicz, 799 123 093
  • Wit Hubert, 501 549 867

 


Drukuj Drukuj