Czyste powietrze – warsztaty w szkołach Krakowa i Małopolski

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, w ramach kampanii „Czyste powietrze dla Krakowa” zaprasza do kolejnej edycji edukacji o jakości powietrza, skierowanej do uczniów szkół podstawowych (klasy 4-6), gimnazjów i szkół ponadgminazjalnych w Krakowie, ale i w województwie małopolskim. Warszataty prowadzone są nieodpłatnie dla szkół.

W 2013 roku przeprowadziliśmy 50 warsztatów, które cieszyły się pozytywnymi opiniami wśród uczniów i nauczycieli. Z racji dużego zapotrzebowania na informację i edukację z zakresu jakości powietrza w Krakowie i Małopolsce, postanowiliśmy kontynuować warsztaty w roku 2014. Nasze działanie edukacyjne, w swoich zamierzeniach wpisuje się w nowoczesną politykę Unii Europejskiej, dotyczącą jakości powietrza, podkreśla rolę zrównoważonego transportu zawartą w strategii rozwoju województwa małopolskiego oraz uczy o dobrych praktykach, jakie ze względu na zły stan powietrza powinny zostać wdrożone w Krakowie w najbliższych latach. Celem podjętego przez nas przedsięwzięcia jest aktywna edukacja w zakresie tematyki związanej z niska emisją, zrównoważonego transportu oraz roli terenów zielonych w mieście. Zajęcia jakie Państwu proponujemy prowadzimy w oparciu o scenariusze opracowane przez doradcę metodycznego.

Warsztaty poruszają kwestie wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie oraz jakość życia mieszkańców. Analizują źródła zanieczyszczeń w tym paleniska domowe oraz transport samochodowy. Pokazują również, jak bardzo istotną rolę odgrywa zieleń w mieście. Przybliżają takie zagadnienia, jak korytarze przewietrzania miasta (regeneracji powietrza), termomodernizacja budynków, odnawialne źródła energii, budownictwo pasywne, idea zielonego miasta i car pooling. Warsztaty mają również za zadanie promocję roweru i bezpiecznego poruszania się rowerem, przyjaznym dla środowisku środkiem transportu w Krakowie, szczególnie na trasie dom-szkoła-dom.

Jednocześnie informujemy, że bezpłatne warsztaty w klasach odbywają się w miesiącach kwiecień, maj, czerwiec 2014 roku. W jednej szkole może zostać przeprowadzonych kilka warsztatów.

Zgłoszenia prosimy kierować poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej pod adresem: powietrze.krakow.pl/formularz lub telefonicznie i mailowo: Małgorzata Małochleb – tel. kom.: 506 457 157, e-mail: malochleb@gmail.com Maciej Skinderowicz – tel. kom.: 799 123 093, e-mail: matiej.s@gmail.com

***

Warsztaty realizujemy dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach realizowanego projektu „Zmieniaj energię dla powietrza w Krakowie i Małopolsce” logo-wfos-mm-2


Drukuj Drukuj