Europejski Bank Inwestycyjny zawiesza swoje działania na Ukrainie, EBOR unika odpowiedzi

flaga-ukrainyKomunikat prasowy

National Ecological Centre of Ukraine

Polska Zielona Sieć

CEE Bankwatch Network

Counter Balance

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ogłosił wczoraj zawieszenie wszystkich działań na Ukrainie w odpowiedzi na przemoc, jaka ma miejsce na ulicach Kijowa od wtorku.* Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zadeklarował „skoncentrowanie się na sektorze prywatnym”.** Postawa EBOR jest niezrozumiała w obliczu powszechnie znanych bliskich powiązań między obecnym rządem a sektorem prywatnym na Ukrainie.

Oświadczenie EBI zostało wydane wczoraj, jeszcze przed dzisiejszą Radą Spraw Zagranicznych UE, w trakcie której zapada decyzja o nałożeniu sankcji na ukraińskich decydentów. „Decyzję EBI uważamy za słuszną w sytuacji, kiedy los tak wielu Ukraińców jest zagrożony” mówi Ola Antonowicz z Polskiej Zielonej Sieci. „To jest postawa, jakiej oczekujemy również od innych międzynarodowych instytucji finansowych, teraz i w przyszłości, w sytuacjach, kiedy ich działalność może pośrednio umożliwiać łamanie praw człowieka.”

“Postawa EBOR jest bardzo dziwna, jeśli spojrzymy na rzeczywistość na Ukrainie.” mówi Fidanka Bacheva McGrath z CEE Bankwatch Network. „Powszechnie wiadomo, że tzw. ‘rodzina’ Janukowicza kontroluje różne sektory gospodarki na Ukrainie, z sektorem węglowym na czele. Duża część ukraińskiego sektora prywatnego jest związana ze skorumpowanymi i niedemokratycznymi praktykami, raczej dalekimi od wysokich standardów promowanymi przez EBOR”.***

EBOR nie uniknie tematu powiązań z praktykami łamania praw człowieka działając na Ukrainie, czy też w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, np. w Egipcie. Organizacje pozarządowe apelują do władz banku o wstrzymanie działań na Ukrainie w obliczu obecnego kryzysu.

>>>Treść apelu.<<<

Kontakt: Ola Antonowicz, Polska Zielona Sieć, +48601523242, ola@globalnepoludnie.pl

Fidanka Bacheva McGrath, CEE Bankwatch Network, fidankab@bankwatch.org

Informacje dodatkowe:

*Podczas konferencji prasowej EBI w dn. 19.02.2014 r., prezydent banku Werner Hoyer zadeklarował: “I think it would be completely the wrong signal to appear as being the ones who do business as usual in Ukraine while the people on the streets of Kiev…are being slaughtered”. Hoyer dodał, że niezbędne jest, aby Unia Europejska mówiła w kwestii Ukrainy jednym głosem, a EBI – bank UE – jest częścią tego głosu. Video z konferencji prasowej. Informacje Reutersa na ten temat.

** Reuters cytuje rzecznika EBOR: “We have not suspended our operations in Ukraine, however, as of about three weeks ago, we are concentrating primarily on the private sector.”, źródło: Reuters

***Więcej nt. powiązań reżimu Janukowicza i sektora prywatnego.


Drukuj Drukuj