Noc dla Afryki 2012

19. października odbędzie się w Warszawie V edycja “Nocy dla Afryki” – imprezy organizowanej przez Polską Zieloną Sieć.

Podczas tego wydarzenia, odbywającego się z okazji Światowego Dnia Walki z Ubóstwem promujemy wartości i zachowania odrzucające stereotypy dotyczące bezradności i stagnacji krajów Afryki. Mówimy o trudnościach, z jakimi borykają się mieszkańcy Afryki, ale też o ich ścieżkach rozwoju. W jakim stopniu nasze życie zależy od rozwoju Afryki? Przyjdź przekonać się, jak działają zależności globalne.

Data: 19.10.2012 [piątek] Start: 18:00 Miejsce: Warszawa, Znajomi Znajomych, ul. Wilcza 58a Wstęp wolny! Pokażemy filmy, wystawy, porozmawiamy z ekspertami, rozstrzygniemy konkurs fotograficzny (głosowanie na nagrodę publiczności trwa), a na koniec będziemy ratować warszawski Afrobeat. Dołącz do nas na facebook’u.

Program wydarzenia 18:00-22:00: 18:00 – wykład filmowy “Bohater kongijskich lasów” Corneille Ewango, przyrodnika, laureata nagrody Goldmana z 2005 r. Film pokazuje dramatyczną walkę o kurczącą się bioróżnorodność w Kongo owładniętym wojną domową.

18:35 – „Era Miedzi”, reż. Ivo Bystřičan, 2010 Film opowiadający o tym, w jaki sposób wydobycie miedzi w Zambii przez zagraniczne firmy wspierane publicznymi środkami międzynarodowych instytucji finansowych niweczą wysiłki mieszkańców tego kraju w walce z ubóstwem.

19:35 – “Afrykańskie surowce – rozwój Północy kontra rozwój Południa” Anna Roggenbuck (koordynatorka kampanii ds. reformy Europejskiego Banku Inwestycyjnego, CEE Bankwatch Network) – “Surowcowy boom w Mozambiku, relacja z wizyty w rejonie Moatize, w którym znajdują się kopalnie węgla kamiennego i planowana jest budowa tamy Mphanda Nkuwa”. Dominik Kopiński (doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Instytucie Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim, założyciel i wiceprezes Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych, autor książek: “Pomoc rozwojowa, teoria i polityka”, “Zgubne transakcje. Fatal Transactions. Surowce mineralne a rozwój państw afrykańskich”) – Klątwa surowcowa w Afryce? Przypadek Botswany i Zambii.

20:35 – „Cena ropy”, reż. Luca Tomassini, 2012 Film przedstawia negatywny wpływ wydobycia ropy naftowej w Nigerii na lokalne społeczności i środowisko, a także pokazuje, w jaki sposób możemy kształtować politykę Unii Europejskiej, by niwelować szkodliwy wpływ europejskich inwestycji w krajach najbiedniejszych. Dowiemy się kto tak naprawdę płaci za wydobycie paliw w Afryce i bezpieczeństwo energetyczne Europy.

21:00 – ogłoszenie wyników konkursu foto „Zmiany klimatu dotykają najbiedniejszych” (jury – Janina Ochojska, Anna Roggenbuck, Adam Wajrak)

21:30 – „Europejskie poszukiwania energii – to chyba jakiś żart” kreskówka CEE Bankwatch Network i Polskiej Zielonej Sieci

22:00 – Uratujmy Afrobeat w Warszawie zagrają : Flaq, Dj Rafallu,WtymSęk

Imprezie towarzyszyć będą: – wystawy „Zambia: Era miedzi” i „Klimat a rozwój krajów Globalnego Południa” – LOTERIA Z NAGRODAMI

W tym roku Noc dla Afryki organizowana jest w ramach realizacji projektu: „Rozwój Północy kontra rozwój Południa – kampania informująca o współzależnościach między wyborami Globalnej Północy, a rozwojem Globalnego Południa”


Drukuj Drukuj