Jedź rowerem

Przy wsparciu udzielonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, zrealizowaliśmy projekt Jedź rowerem, czyli edukacja ekologiczna i promocja zrównoważonego transportu w Małopolsce.

Jedź rowerem to aktywna edukacja ekologiczna w zakresie zrównoważonego korzystania ze środków transportu, w tym promocji roweru, jako najbardziej przyjaznego dla środowisku środka transportu w mieście.

Co osiągnęliśmy naszym działaniem: – przeprowadzilśmy 49 warsztatów w krakowskich szkołach gimnazjalnych i średnich, w oparciu o scenariusze i prezetnację oraz przy wykorzystaniu fragmentów filmu Miasto w ruchu, – spotkaliśmy się z ponad 1100 uczniami i nauczycielami, – wydaliśmy broszurę-kalendarz Poradnik miejskiego rowerzysty, – przygotowaliśmy interface i nanieśliśmy drogi rowerowe na rowerową mapę Krakowa i Tarnowa, – przeprowadzilśmy quizy z nagrodami dla uczniów (nagrodami były dzwonki rowerowe i odblaski na koła). Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Planowaliśmy przeprowadzić 40, ale ze względu na prośby nauczycieli wykonaliśmy dodatkowych 9 spotkań z uczniami.

Elementem, który po zakończeniu projektu nadal będzie rozwijany przez najszybciej rozwijającą się społeczność – rowerzystów – jest rowerowa mapa miasta. Do włączenia się w jej rozwój zachęcamy każdego, komu bliskie jest sprawne, bezpieczne i efektywne poruszanie się na rowerze po Krakowie i Tarnowie.

Jak się włączyć? Mapa, z której korzystamy oparta jest o dobrowolnie nanoszone i edytowalne dane gromadzone przez Open Street Map – mapie o modelu Wikipedii, nieustannie aktualizowanym i udoskonalanym przez ludzi. Ty również możesz mieć wpływ na jej jakość, czyli na trafność wytyczanych przez nią tras przejazdów.


Drukuj Drukuj